Održana VII. redovita sjednica Općinskog vijeća općine Domaljevac - Šamac

E-mail Ispis PDF

grb ds 125x95DOMALJEVAC - U četvrtak 28.11.2013. godine, s početkom u 9.00 sati, u dvorani Skupštine Županije Posavske u Domaljevcu održana je VII. redovita sjednica Općinskog vijeća općine Domaljevac - Šamac na kojoj je Proračun općine Domaljevac – Šamac umanjen za 300.000 KM (s 2.100.000 KM na 1.800.000 KM). Umanjenje Proračuna jasno svjedoči o neodgovornosti općinskog načelnika, a njegova raspodjela i o mržnji prema pojedinim grupacijama građana naše općine. Ovom sjednicom Općinskog vijeća samo se nastavlja samovolja općinskog načelnika i njegovih poslušnika i produbljuje agonija stanovnika naše općine.

Dnevni red

Tijekom rasprave o Dnevnom redu Klub vijećnika HDZ BiH tražio je izmjenu Dnevnog reda, odnosno skidanje s Dnevnog reda onih točaka koje nisu niti trebale biti na Dnevnome redu, ali nije bilo podrške vladajućih. O time više kod pojedinih točaka. Nakon rasprave usvojen je slijedeći Dnevni red:

 1. Informacija načelnika o aktivnostima između dviju sjednica Općinskog Vijeća
 2. Prijedlog Odluke o izmjenama i dopunama proračuna za 2013. godinu
 3. Prijedlog Odluke o preuzimanju kreditnih obveza Doma zdravlja Domaljevac
 4. Prijedlog Odluke o davanju prostora na korištenje za uspostavu sportske čitaonice Hrvatskom nogometnom klubu „Mladost“ Domaljevac
 5. Prijedlog Odluke o davanju prostorija na korištenje Skupštini Županije Posavske
 6. Prijedlog Odluke o naknadi povjereniku mjesne zajednice Grebnice
 7. Prijedlog Odluke o organiziranju i funkcioniranju zaštite i spašavanja ljudi i materijalnih dobara od prirodnih i drugih nesreća u općini Domaljevac-Šamac
 8. Prijedlog Odluke o organiziranju i funkcioniranju operativnog centra civilne zaštite općine Domaljevac-Šamac
 9. Prijedlog Programa gospodarenja poljoprivrednim državnim zemljištem na području općine Domaljevac-Šamac
 10. Informacija o kandidiranim projektima općine Domaljevac-Šamac u 2013. godini
 11. Informacija o likvidaciji Hrvatskog kulturnog centra Domaljevac
 12. Informacija o završetku školske 2012./2013. godine i informacija o upisu učenika u prvi razred za školsku 2013/2014.godinu
 13. Vijećnička pitanja

Rasprava po Dnevnom redu

Točka 1. Informacija načelnika o aktivnostima između dviju sjednica Općinskog Vijeća

Pod točkom 1. općinski načelnik je obrazložio svoje aktivnosti između dviju sjednica ne navodeći koliko su te aktivnosti (ili neaktivnosti) doprinijele smanjenju Proračuna od gotovo 15%.

Točka 2. Prijedlog Odluke o izmjenama i dopunama proračuna za 2013. godinu

Točkom 2. Proračun općine Domaljevac – Šamac umanjen je za 300.000 KM (s 2.100.000 KM na 1.800.000 KM)!

Dana 04.09.2013. godine na službenoj stranici općine Domaljevac – Šamac (link) objavljeno je, citat: " Na sastanku je razmatrano i financijsko stanje Općine Domaljevac. Općina je, kako je istaknuo općinski načelnik, u prvom polugodištu ove godine, unatoč izuzetno lošoj financijskoj i gospodarskoj situaciju, ostvarila višak prihoda u odnosu na rashode u iznosu od skoro 90.000 KM. Koalicijski partneri dali su potporu odgovornom radu općinske uprave." Kraj citata.

U ponedjeljak 30.09.2013. godine održana je VI. redovita sjednica Općinskog vijeća na kojoj je, pod točkom 3., razmatrano "Izvješće o izvršenju proračuna Općine Domaljevac-Šamac za period 01.01.-30.06.2013. godine" i u kojem je jasno navedeno da je izvršenje Proračuna za navedeni period cca 36 %.

HDZ-u BiH je puno stvari u ovome Rebalansu neprihvatljivo. Evo samo nekih:

 1. Već spomenuto: Općina je u prvome polugodištu ostvarila višak prihoda, a Rebalansom se Proračun umanjuje za gotovo 15%
 2. Iako se Proračun umanjuje za 15% pričuva općinskog načelnika je i dalje 30.000 KM (u istom iznosu kao i predsjednika Vlade Županije Posavske!)
 3. U Proračunu za 2013. godinu je bilo predviđeno po 1.000 KM za funkcioniranje mjesnih zajednica: Domaljevac, Grebnice, Bazik i Brvnik, a u ovome Rebalansu se ukidaju sredstva za prve tri mjesne zajednice
 4. Proračun ne vidi udruge građana, sportske klubove, ... i općenito građane naše općine
 5. Rebalansom se povećava, za 5.000 KM, dotacija za Centar za socijalni rad. Zašto? Što se promijenilo u ovoj instituciji? Za koju svrhu će se to koristiti? Treba platiti ruku u Općinskome vijeću!
 6. Što je ove godine napravljeno od novca iz općinskog Proračuna? Bukvalno ništa!
 7. ...

Vijećnici HDZ BiH su glasovali onako kako je najbolje za većinu građana naše općine. Bili smo PROTIV.

Točka 3. Prijedlog Odluke o preuzimanju kreditnih obveza Doma zdravlja Domaljevac

Prijedlog Kluba vijećnika HDZ BiH da se ova točka skine s Dnevnog reda, a da se u Rebalans proračuna za 2013. godinu ili u Proračun za 2014. godinu ugrade ova sredstva u iznosu od cca 35.000 KM te se na taj način izbjegne uzimanje kredita i plaćanje kamata nije dobio potrebitu većinu. Cijeneći značaj institucije Doma zdravlja za građane općine Domaljevac – Šamac HDZ BiH je podržao ovu Odluku koja je u stvari interventna mjera i koja sigurno dugoročno ne rješava probleme u ovoj instituciji. Gospodo iz vladajuće strukture, imenovali ste Upravno vijeće Doma zdravlja, preuzeli ste odgovornost, izvolite rješavati probleme! Ili ćete i ovu ustanovu zatvoriti kao i HKC i Domokom?

Točka 4. Prijedlog Odluke o davanju prostora na korištenje za uspostavu sportske čitaonice Hrvatskom nogometnom klubu „Mladost“ Domaljevac

Vijećnici HDZ BiH su podržali Prijedlog Odluke o davanju prostora na korištenje za uspostavu sportske čitaonice Hrvatskom nogometnom klubu "Mladost" Domaljevac.

Točka 5. Prijedlog Odluke o davanju prostorija na korištenje Skupštini Županije Posavske

Ova Odluka predviđa davanje prostorija u "Domu branitelja" na korištenje Skupštini Županije Posavske iako je taj prostor već dan na korištenje jednoj novoformiranoj braniteljskoj udruzi s područja naše općine. Vijećnici HDZ BiH nisu ovo podržali.

Točka 6. Prijedlog Odluke o naknadi povjereniku mjesne zajednice Grebnice

Na ovoj točci se jasno vidi što načelnik i vijećnička većina misle o građanima općine Domaljevac – Šamac! Zašto? Na prostoru naše općine građani su na izborima izabrali vijeća mjesnih zajednica koja su opet izabrala predsjednike mjesnih zajednica. Predsjednici mjesnih zajednica su volonteri i svoju dužnost obnašaju besplatno. Načelnik i vijećnička većina, pored postojećeg Vijeća mjesne zajednice Grebnice, imenuju povjerenika i sada mu dodjeljuju naknadu od 150.00 KM. Jednostavno: nije bitno što te je narod izabrao, ali je bitno, i unosno, kada te imenuje načelnik sa svojom svitom. HDZ BiH nije podržao ovu odluku.

Točke 7. Prijedlog Odluke o organiziranju i funkcioniranju zaštite i spašavanja ljudi i materijalnih dobara od prirodnih i drugih nesreća u općini Domaljevac-Šamac i 8. Prijedlog Odluke o organiziranju i funkcioniranju operativnog centra civilne zaštite općine Domaljevac-Šamac

Zbog nejasnoća koje su navedene u ovim prijedlozima (kao npr. imenovanje ravnatelja Domokoma u neka tijela, a Domokom je u likvidacijskom postupku) HDZ BiH nije podržao ove prijedloge, ali sa nekim izmjenama prijedlozi bi mogli biti od koristi.

Točka 9. Prijedlog Programa gospodarenja poljoprivrednim državnim zemljištem na području općine Domaljevac-Šamac

Pojednostavljeno: Baš nas briga za poljoprivredu, poljoprivrednike, ... općini treba novaca i općina će se baviti poljoprivredom. HDZ BiH je bio protiv ove odluke o Programu gospodarenja poljoprivrednim državnim zemljištem na području općine Domaljevac-Šamac kojega smatramo krajnje nakaradnim i štetnim za građane naše općine. Ovakav Program gospodarenja je u stvari otimanje prava od građana koji se savjesno i odgovorno žele baviti poljoprivredom i poljoprivrednom proizvodnjom. Druga stvar je što je općinski načelnik u prethodnom razdoblju poljoprivrednim zemljištem gospodario po sistemu divljeg zapada!

Citat zaposlenika Ministarstva poljoprivrede FBiH (kojemu je općina dostavila ovaj dokument): "Ovo je najgluplja stvar koju sam u životu vidio!"

Točka 10. Informacija o kandidiranim projektima općine Domaljevac-Šamac u 2013. godini

Općinski načelnik je prenio informaciju o kandidiranim projektima općine Domaljevac - Šamac u 2013. godini. U situaciji u kakvoj se nalazi okruženje mišljenja smo da bi trebalo ići s kandidiranjem puno većeg broja manjih projekata za koje je moguće dobiti namjenska sredstva. Istina ovakav princip traži maksimalno angažiranje, a ne trpi višemjesečne godišnje odmore! Odigrali smo bingo pa ako upali bit će dobro. Ne ide tako.

Točka 11. Informacija o likvidaciji Hrvatskog kulturnog centra Domaljevac

Općinski načelnik je informirao vijećnike kako je uspješno likvidirao Hrvatski kulturni centar, općinu ostavio bez centra za kulturu, za tu namjenu potrošio 18.000 KM i ostavio dvije obitelji bez mjesečnih primanja!

Točka 12. Informacija o završetku školske 2012./2013. godine i informacija o upisu učenika u prvi razred za školsku 2013/2014.godinu

Dugovječni VD ravnatelj Osnovne škole Braće Radića Domaljevac, gospodin Branimir Mijić, informirao je općinske vijećnike o završetku školske 2012./2013. godine i o upisu učenika u prvi razred za školsku 2013./2014. godinu.

Točka 13. Vijećnička pitanja

Vijećnici HDZ BiH postavili su nekoliko vijećničkih pitanja:

 1. Kada će općinski načelnik podnijeti ostavku koju je najavio?
 2. Kada će biti izabran Školski odbor OŠ Braće Radića?
 3. Molimo Vas da nam dostavite spisak svih uposlenih (na neodređeno, određeno i po ugovoru) u općini i općinskim ustanovama, institucijama i poduzećima.
 4. Kako će općina naplaćivati komunalne naknade ako Općinsko vijeće nije donijelo odluku o tome?

Rečeno je da će odgovori na vijećnička pitanja biti dostavljeni u pisanoj formi na idućoj sjednici Općinskog vijeća.

Što slijedi

Uskoro je i usvajanje Proračuna općine Domaljevac – Šamac za 2014. godinu. Pretpostavka je da će, kao i do sada, Proračun biti lijepo složen, a onda će, tijekom 2014., nastpiti načelnikova lakrdija koja se naziva Rebalans.

(www.hdzdomaljevac.org)

YOU ARE HERE: Vijesti HDZ BiH Domaljevac - Šamac Održana VII. redovita sjednica Općinskog vijeća općine Domaljevac - Šamac