Mjesto ne čini čovjeka, nego čovjek čini mjesto!

E-mail Ispis PDF

stav m

Na email adresu Općinskog odbora HDZ BiH Domaljevac - Šamac pristiglo je ovih dana puno dopisa naših sumještana u sklopu naše inicijative "Iznesite svoj STAV! Javno ili anonimno", pokrenute na našoj službenoj stranici www.hdzdomaljevac.org još u veljači 2012. godine. Za Vas smo danas izdvojili jedan od njih u kojemu je nepoznata osoba izrazila svoj stav na temu predstojećih izbora za načelnika Općine Domaljevac – Šamac. Kao i uvijek do sada dopis prenosimo u cijelosti onako kako smo ga i dobili:

Kada u nedjelju 01.02.2015. godine građani općine Domaljevac – Šamac budu izašli na izbore da izaberu načelnika svoje općine, vjerujem da će svi oni, naravno samo oni koji ostvare svoje pravo na glasovanje, imati samo jednu želju prilikom zaokruživanja svog kandidata, a to je napredak, prosperitet, otvaranje novih radnih mjesta, zaustavljanje iseljavanja građana, jednostavno interes i napredak naše općine.

U biti svaka politička opcija i stranka, pa tako i naša dva kandidata za načelnika općine Domaljevac – Šamac, u predizborno vrijeme bilo gdje u svijetu obećava to isto kao i mnogo drugih stvari svojstvenih određenoj sredini u kojoj žive. Naravno, na biračima je da prepoznaju želju, volju, sposobnost i ostvarivost obećanja kod određenog kandidata. Kao što znamo aktualna vlast u našoj općini i njezin kandidat za načelnika pripadaju stranci HDZ – 1990 i na vlasti su u našoj općini od 2008. godine, dakle 7 godina i malo jače, vrijeme više nego dovoljno da se osvrnemo unazad i pogledamo rezultate te iste vlasti, njenih ljudi i kandidata. Ako smo imalo pratili politička zbivanja u Federaciji Bosne i Hercegovine u protekle 4 godine znamo koji su politički nelegitimni predstavnici zastupali Hrvate u institucijama Federacije i države Bosne i Hercegovine. Dosta slična situacija je trenutačno u našoj općini. Jedan od kandidata za načelnika naše općine i nelegitimni vršitelj dužnosti načelnika općine Domaljevac – Šamac Mario Jurkić kao i predsjednik općinskog vijeća Mario Ćošković vrlo dobro znaju da su uz većinu glasova u općinskom vijeću izabrani na to mjesto. Međutim, isto tako vrlo dobro znaju da sada nemaju većinu u općinskom vijeću i da samim tim više nije vršitelj dužnosti načelnika općine kao i predsjednik općinskog vijeća što je demokratskim putem i demokratskom većinom to i odlučeno. Što je to što pojedince tjera na ovakve nedemokratske metode, zašto dopuštaju sebi da ih vodi pohlepa za vlašću, zašto kompromitiraju sebe, svoje moralne osobine, svoje obrazovanje, svoj odgoj i sve one vrijednosti koje bi trebala utjeloviti svaka osoba? Zar je potrebno blokirati rad općinskog vijeća i drugih institucija na nezakonit način da bi se ostvarili vlastiti ciljevi.

Pogledajmo prethodnih 7 godina aktualne vlasti, njenih ljudi i kandidata u našoj općini. Koliko je ljudi otpušteno sa svojih radnih mjesta, koliko je javnih poduzeća i institucija ugašeno, koliko je ljudi napustilo našu općinu, koliko su narušeni međuljudski odnosi, koliko je javnih objekata i prostora u našoj općini neuseljeno i napušteno itd. Možda će netko reći da je kriva ova nedavna katastrofalna poplava, ne, sve ove pobrojane negativnosti bile su aktualne i prije poplave, jasno poplava je neke stvari samo dodatno ubrzala i unijela još veće zrno razdora među našim građanima u smislu sanacije štete i raspodjele humanitarne pomoći.

Većina naših građana ima velike primjedbe na transparentnost, prioritet, stupanj oštećenja, visinu pomoći itd. , gdje su zakazale institucije naše općine. Imaju li pravo građani saznati koliki je novčani iznos uplaćen na račun pomoći od poplave za našu općinu, imaju li pravo građani saznati koliko je novca do sada potrošeno i u koju svrhu sa tog istog računa, imaju li pravo građani vidjeti spisak kućanstava koja su dobila materijalna sredstva, tehničku robu, strojeve, namještaj i sve druge stvari potrebne za jednu kuću ili stan, imaju li pravo građani saznati koliko je novaca potrošeno u svrhu obrane od poplave (usluge strojeva, ljudstva, prehrana, materijal itd.), imaju li građani pravo saznati od kuda je i od kojih pravnih i privatnih osoba pomoć stigla našoj općini i našim građanima, imaju li pravo građani saznati je li ikome upućen znak zahvalnosti za pomoć u poplavi od strane naše općine i naših građana?

Na sve ove informacije i obavijesti građani imaju potpuno pravo i naša općina je bila dužna dati jasnu i istinitu informaciju o svemu ovome. No, bojim se da naša općina, aktualna vlast, njezini ljudi i kandidati nisu u mogućnosti na sve ovo odgovoriti zato što su se sve ove aktivnosti vezane za poplavu i pomoć vodile nestručno, stihijski, neorganizirano, stranački i po podobnosti, mnoge radnje nisu niti evidentirane, pa samim tim imamo i ovakvo nezadovoljstvo kod građana. Proteklih 7 godina nije bilo dovoljno da se popravi slika naše općine, da se zaposli više ljudi, da se ojačaju institucije vlasti i javna poduzeća, da se ne dozvoli iseljavanje naših građana, jednostavno da se naša općina učini jačom i bogatijom. Ali ne, gospodo draga, to niste napravili, vama treba još koliko godina da biste učinili pozitivne pomake na tom planu.

I sada ponovno, nakon nekog vremena pokušava se obmanuti naša javnost s nekim „kapitalnim projektima“ koje bi navodno financirala naša općina sa kreditnim sredstvima.

Gospodo draga, dovedite stranog ili domaćeg investitora s novčanim sredstvima koje će uložiti u izgradnju banje, a naša općina neka osigura odgovarajući prostor i komunalne suglasnosti pa će vjerujem većina građana zapljeskati i odobriti takav projekt, a ne dodatno zaduživati našu općinu u ovim teškim vremenima.

Svaki čovjek u situaciji kada obavlja neki određeni posao pa dođe do zastoja ili se ne vidi adekvatni učinak tog istog posla poduzima određene korake u smislu promjena prema tom poslu.

Vjerujem da će se i naši građani odlučiti za promjene na čelu naše općine s obzirom na dosadašnje rezultate i rad aktualne vlasti; njezinih ljudi, jer svaki prethodni izbori u našoj općini u proteklih 7 godina itekako su koštali naš općinski proračun i njezine građane u smislu kupovine glasova što se i sada ponovno čini po uhodanom receptu. Između ostalog i takve radnje su doprinijele katastrofalnom stanju u našoj općini, iseljavanju, nezaposlenosti, međusobnoj zavađenosti, podijeljenosti u društvu itd.

Vjerujem da će naši građani bez obzira na poteškoće i probleme uzrokovane ovom poplavom, izaći na izbore te pružiti priliku novim ljudima da učine našu općinu zajednicom zadovoljnih i sretnih ljudi koji će živjeti i raditi na svome.

Vjerujem da onaj tko je otpuštao radnike, gasio poduzeća, trovao međuljudske odnose, šikanirao ljude, jednostavno razarao i lagao ovaj narod itd., nije sposoban raditi na revitalizaciji našeg društva i obnovi ljudskih vrijednosti.

Jedna latinska izreka vrlo zorno prikazuje mjesto i vrijednost čovjeka: "Mjesto ne čini čovjeka, nego čovjek čini mjesto!"

YOU ARE HERE: Vijesti Vaš stav Mjesto ne čini čovjeka, nego čovjek čini mjesto!